top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMargaret & Josef

Čapátí

Máte rádi Indický chléb Čapátí? My moc a já ho mám ráda nejen jako přílohu k masu a omáčkám. Zkoušela jsem ho dělat s různou bezlepkovou moukou, ale nejlepší chuť, konzistenci a dlouhou trvanlivost má z mouky, kterou jsem dostala na vyzkoušení od Nutrifree.sk /Bezlepkosvet Nutrifree Mix per Pane Integrale.

Tip: V Čechách můžete mouku zakoupit třeba v lékárně @Dr Max, nebo na www.obchodbezlepku.cz, na Slovensku doporučuji www.nutrifree.sk/bezlepkosvět

S těstem se dá nejen skvěle a snadno pracovat, ale výsledek stojí za to. S chlebem se dá doslova čarovat a vymýšlet různá jídla. Dá se upéct na mírném ohni i na grilu. My ho třeba milujeme jako pizzu nebo tortily. Je to opravdu snadné a představivosti se meze nekladou. Naše děti už mají několik měsíců nejoblíbenější tortily s máslem, šunkou a sýrem. A o ,,pizze" ani nemluvím. Toto těsto zvládne lecos. Vychází z tradičního Indického receptu na Čapátí.


Budete potřebovat:

200 ml vody

450 g mouky Nutrifree Mix per Pane Integrale

0,5 lžičky soli

1-2 lžíce rostlinného oleje

Pepř dle chuti, případně sůl a pepř lze zcela vynechat, v základním receptu vůbec není a záleží na vás, zda si placky připravíte na slano nebo sladko.


Mouku prosyjeme do mísy, smícháme se solí, olejem a postupně zapracujeme vlažnou vodou, nemusíme používat veškerou tekutinu, řídíme se savostí mouky. Vznikne nám tak nelepivé, pružné těsto, které zabalíme do fólie a necháme ho půl hodiny odpočinout. Poté těsto ještě jednou porádně propracujeme, vytvoříme váleček a ten rozkrájíme na 8 dílů. Z každého sílu vytvarujeme rukou kuličku a poté válečkem rozválíme na požadovaný tvar a výšku. Opekáme na suché pánvi z každé strany cca 2 minuty. Poté namažeme z každé strany rozpuštěným máslem nebo ghí a vrstvíme na sebe aby neoschly. Poté překryjeme utěrkou, nebo zabalíme do voskového ubrousku, což se mi osvědčilo jako nejlepší. V kondici vydrží 3 dny.

A jak děláme naší "pizzu" na pánvi?

Když máme placku opečenou z jedné strany, otočíme jí a navrch vrstvíme salám, sýr a rajčata dle chuti a obliby a na 1 minutu přiklopíme pokličkou. Pokud chcete udělat kapsičky, uprostřed placku rukou zatlačte tak, aby vznikl předěl a byla vprostřed tenčí a šla tak lépe přehnout. Upečte z jedné strany pouze minutu, Poté otočte ozdobte pouze jednu polovinu sýrem, šunkou a podobně, placku přehněte v předem připraveném ohybu a vytvořte kapsičku. Tu smažte z obou stran do zlatova. Nebojte se na ní i přitlačit obracečkou. Je to skvělá svačinka i pro děti do školy, nebo pro vás do práce.

297 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page