top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMargaret & Josef

Proč je lepší vyhnout se cukru

Téma první - problematika pleti.

Často se ptáte proč je naše kuchařka nejen bez lepku, ale i bez cukru a k čemu je tabulka náhrad. Pokusím se na to tedy odpovědět v tomto článku, ke kterému jsem se rozhodla po diskuzi v jiné skupině, která se týkala cukru a problematiky pleti. Je to můj pohled a zkušenosti. Protože je cukr téma rozsáhlé, bude článků více.

Problémy s pletí a celiakie:

CUKR ohrožuje nejen vaší postavu, způsobuje neklid dětí, ale mimo jiné ohrožuje a ovlivňuje stav pleti. Urychluje její stárnutí a to hlavně díky glykaci kolagenu. Glykace je chemická reakce, při které se cukry v krevním oběhu vážou na molekuly bílkovin a vytváří konečné látky glykace AGES. Největší vliv má na ní právě nadměrná konzumace cukrů. U cukru je problém v tom, že je přidáván skoro do všech potravin a to i tam, kde ho není potřeba a vůbec by jste ho tam nehledali. Glykace tedy nejvíce ohrožuje kolagen, bílkovinná vlákna a elastin a ty tvoří základ kožních buněk, když je člověk po zdravotní stránce v pořádku, má tato vlákna elastická a pružná. Díky nim se tedy kůže napíná a vrací do původního stavu. Dalším faktorem ke kterému musíme přihlédnout je i věk. Po 35 roku se kvalita pleti zhoršuje. Škody můžeme eliminovat právě stravou a životním stylem.

Glykace však nenarušuje jen pokožku, ale podepíše se i na hybnosti kloubů, vznikají volné radikály a ty poškozují buňky na úrovni DNA. Dalšími faktory jsou kouření, volné radikály z UV záření, špatné životní prostředí, alkohol, stres. Dalším vlivem je to, že jakmile cukr vstoupí do trávícího systému, mění se na glukózu.

To způsobuje, že slinivka začne vylučovat inzulín do krve. Inzulín má hodně rozdílných funkcí, ale jednou z těch hlavních je regulovat hladinu glukózy v krvi a udržovat ji tak v normální hodnotě.Pokud v důsledku konzumace nesprávných potravin lítá krevní cukr sem tam, nahoru dolu, tělo produkuje spoustu inzulínu a mužských hormonů androgenů, aby tuto hladinu vyrovnalo. Inzulín a androgen jsou dva hlavní hormony zodpovědné za tvorbu kožního mazu a následně vznik pupínků.

Cukr krmí parazitické kvasinky což může způsobovat problémy s pletí a trávením. Cukr také v nadměrném množství dehydruje tělo. Nepříznivě ovlivňuje procesy v těle. Díky nadmíře cukru ztrácíme z těla vitamíny skupiny B, fosforu, železo, hořčík, draslík a to je pro celiaky, kteří trpí nedostatkem minerálů a vitamínů pohroma. Zhoršuje se tím i únava a další projevy.

Dále cukr bere buňkám vodu, to vede ke zhoršení kvality nejen pleti, ale celého těla. Způsobuje to vrásky, horší funkci orgánů, zraku , kruhy a pytle pod očima.

Výsledkem je tedy snížená imunita, oslabení a rozličné projevy nejen na pleti.

Dále se podíváme na mléko. Mléko také ovlivňuje hormonální hladinu v těle a dále také stav střevní flóry. Je často příčinou potravinových alergií. A proč? Je totiž pro mnohé z nás těžko stravitelné. Obsahuje mimo jiné růstové hormony, které jsou sice přirozené, ale ne pro lidi, pro mláďata.

Jsou v mléce proto, aby mláďata dobře rostla a prospívala. U lidí to však vede často k průjmům, akné, zažívacím, problémům, exémům a zánětům. A dále stejně tak jako cukr zvyšuje hladinu inzulinu a také kožního mazu. A to opět může vést k tvorbě pupínků, ucpávání pórů a akné.Mléko také velmi často zahleňuje.

A pomůže nám v tomto směru mléko bez laktózy? Odpověď je NE, nepomůže. Právě proto je i v naší kuchařce tabulka náhrad. Použijte raději kozí, ovčí nebo rostlinná mléka. Zakysané výrobky jsou také lepší variantou.

A proč? Vysvětlení je jednoduché. Většinu proteinu v mléce tvoří kasein a syrovátkový protein. Ty se však při pasterizaci ničí a poškozují. A tělo na ně pak reaguje jako na alergeny. Pasterizace také zničí hodné bakterie , které by nám jinak pomohli při trávení. Mléko bez laktózy je mléko s přidáním laktázy, aby nám pomohla laktózu trávit. Toto mléko, ale stejně zvyšuje hladinu hormonů a přispívá k tvorbě mazu a pupínků.

Takže pokud řešíme problém s pletí, stojí za pokus vyřadit mléko úplně. Již po týdnu uvidíte, zda vám to, co se týká pleti a zdravotního stavu pomáhá.

Další jídla, která by jste si měli odpustit jsou grilované a smažené pokrmy. A nepřehánět to s ořechy.

Čemu řekněte NE pokud vás trápí pleť,lámavost nehtů, padání vlasů, mikózy a bolest břicha

Cukr

Mléko

Krotit Sůl

Akohol

Cigarety

Grilované maso

Co ano

Pitný režim, hlavně čistá voda

dostatek spánku

Zdravá vyvážená strava

Ořechy v malém množství, avokádo, ryby , bílé maso, hovězí maso, rajčata hlavně dušená ( po tepelné úpravě uvolní lykopen, které tak tělo lépe zpracuje. Lykopen bojuje proti volným radikálům a prospívá nejen pleti. Obsahují ho červené plody, nejvíce pak rajčata. Avokádo, kokos a tak bych mohla pokračovat dále.

Zkrátka, pokud máte oteklý obličej, podbradek, šedou pleť, neucelenou barvu pleti, akné, vyrášky, slabou pleť, vrásky a další problémy s pletí či zažíváním. Berete nebo jste brali kortikoidy zkuste vysadit mléko a cukr. Třeba vám to pomůže jako mě a mým klientkám.

A která sladidla jsou tedy vhodná? Jak vše udržet v normě?

Aby se krevní cukr držel ve stabilitě a nekolísal je klíčem omezení rafinovaneho cukru a nadměrného množství sladkého ovoce. Nevhodný GI má nejen bílý, hnědý a třtinový cukr ale i sirup z agáve, kokosový cukr, med, javorový sirup a další.

Naopak vhodné je sladit čekankovým sirupem, melasou, Yacon sirupem, v omezeném množství xylitolem a erythritolem, stévií apod..

Jsem matka, kosmetička se specializací, mediátor a kuchařka ne lékař, ale mám vlastní zkušenosti a vlastní recepty ověřené léty a opravdu vysazení nebo omezení cukru hraje velkou roli, dále také ruku v ruce zdravá strava a pitný režim. Naše kuchařka Srdcem v kuchyni se právě tímto zabývá . Protože i my jsme měli různé problémy a nejen s pletí. A i proto je konzultována s odborníky z různých oborů.

Věřím, že naše recepty pomohou i vám.


176 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Velikonoční stezka 2024

Zde si můžete stáhnout Velikonoční stezku 2024 ve formátu pdf

Comments


bottom of page